Norsko nabízí v létě příjemné teploty

Cestování přes fjordy i ovocné sady

V létě nejedeš k moři, ale na sever do zimy? Pokud navštívíte v červenci Norsko, hned budete moci na tuto otázku odpovědět. Průměrné teploty v Norsku jsou skoro totožné s těmi u nás. Z nejjižnějšího do nejsevernějšího bodu Norska je to úctyhodných 1752 kilometrů, počasí a podnebí tak výrazně ovlivňuje nadmořská výška, vzdálenost od moře a roční doba. Proto je termín „počasí v Norsku“ velice relativní.

Norsko; Zdroj: David Helán

Nejchladnějšími měsíci roku jsou leden a únor a nejteplejším obdobím ve vnitrozemí je polovina července, kdy může být teplota až 25 stupňů ve stínu. V pobřežních a horských oblastech začíná nejteplejší období o něco později.

Pobřeží dominuje Golfský proud, který má za to, že mořská voda v zimě nezamrze, ani daleko na severu. Dochází zde k jevu tzv. – teplotní anomálii. To znamená, že je zde vyšší průměrná teplota než je běžné v příslušné zeměpisné šířce. K nejvyšší kladné teplotní anomálii na světě dochází na Lofotských ostrovech za polárním kruhem, kde je teplota o 24 stupňů vyšší než by byla bez Golfského proudu.

Poznávací zájezd je třeba objednat s předstihem, je jen pár letních termínů

Norsko; Zdroj: David Helán

Norsko je klimaticky rozděleno do dvou částí a není to jak by se zdálo mezi jihem a severem, ale mezi západem a východem.

Úroveň srážek je vysoká až velmi vysoká. V některých oblastech, například v oblasti Bergenu naprší za rok 2000–3000 mm za rok (Berlin v Německu 500 mm). To však platí pouze pro oblasti hor. Množství srážek je bráno za rok a v létě jsou srážky minimální, jde spíše o krátké přeháňky.

Jakou měnou se platí v Norsku a více o placení v zemi

Norsko; Zdroj: David Helán

Teploty v létě se pohybují průměrně mezi 12–15 stupni na severu a 14–17 stupni na jihu. V údolích na závětrné straně hor nebo v Laponsku na severu norského území šplhají v létě teploty až k 25 stupňům ve stínu.
V zimě jsou teploty na jihu a středu země mezi 5–8 stupni, vzácně 0 až –5 stupňů.

Síla a směr větru se v Norsku značně mění v důsledku rychle se pohybujících tlakových front. Větry vanoucí podél pobřeží a v horách mají často značnou sílu.

Aktuální informace o počasí před cestou do Norska.

Mohlo by vás zajímat...

  • Norská měna a co si za ní koupíte

    Norská koruna funguje od roku 1875 až do teď. Ceny jsou v severských zemích vyšší a není tomu jinak i v Norsku. Kolik stojí chleba a jiné potraviny v Norsku?